Od dnia 1 lipca 2011r. została uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – system umożliwiający ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną, udostępniający jednocześnie informacje o przedsiębiorcach. Organem ewidencyjnym jest Minister Gospodarki. Z tym dniem weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych.
Osoba fizyczna może złożyć wniosek o wpis do CEIDG:
1) za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG www.ceidg.gov.pl opatrzonym podpisem elektronicznym, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym. Do tego celu można skorzystać z podpisu elektronicznego z zakupionym certyfikatem kwalifikowanym lub nieodpłatnego profilu zaufanego ePUAP – poprzez zarejestrowanie się na stronie internetowej www.epuap.pl. System teleinformatyczny CEIDG prześle wnioskodawcy na wskazany adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku. Wpis zostanie dokonany z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku. Poza tym potwierdzeniem przedsiębiorca nie otrzyma żadnego dokumentu (zaświadczenia) potwierdzającego, że został zarejestrowany w CEIDG. Zaświadczenie o wpisie danej osoby fizycznej w zakresie jawnych danych będzie miało postać elektroniczną lub będzie wydrukiem ze strony internetowej GEIDG.
2) na formularzu CEIDG-1 w formie papierowej w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy osobiście albo wysłanym listem poleconym – własnoręczność podpisu musi być potwierdzona notarialnie. Organ gminy weryfikuje treść wniosku pod względem formalnym i potwierdza wnioskodawcy, za pokwitowaniem przyjęcie wniosku, przekształca wniosek na formę elektroniczną, opatruje go podpisem elektronicznym i przesyła do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od jego otrzymania. Wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłat. Nowy obowiązujący wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie wnioskiem o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do Naczelnika Urzędu Skarbowego, oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Spełecznych, albo oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników. Wniosek o wpis do CEIDG stanowią wszystkie jego części jeżeli dotyczą danego przedsiębiorcy i są wypełnione (CEIDG-RD, MW, RB, SC, PN, POPR).
Podstawą do złożenia wniosku w CEIDG jest identyfikacja tożsamości osoby, której wniosek dotyczy oraz podpisanie wniosku.
Przed wypełnieniem wniosku CEIDG-1 należy zapoznać z jego zawartością oraz instrukcją wypełniania i przygotować niezbędne dane takie jak PESEL, NIP, adresy i rodzaje planowanej działalności gospodarczej.
Ważne formularze i informacje do pobrania
Kody PKD 2007 Kody PKD 2007 - wyjaśnienia Kody PKD zastrzeżone Klucze powiązań PKD 2004-2007
wniosek CEIDG-1 Instrukcja wniosku CEIDG-1 Instrukcja wniosku CEIDG-1 Załącznik CEIDG-SC Załącznik CEIDG-RD Załącznik CEIDG-RB Załącznik CEIDG-POPR Załącznik CEIDG-PN Załącznik CEIDG-MW |